Forexoví obchodníci/spekulanti se zřejmě shodnou, že existují pouze dvě investiční metody, které mají určitou šanci na dosažení zisku.
- Fundamenty
První metodou je obchodování na základě tzv. fundamentů, neboli makroekonomických signálů. Těmi mohou být
- rozhodnutí centrální banky (např. změna úrokových sazeb, zrušení fixace kurzu),
- zprávy centrálních úřadů (např. ministerstvo financí a jeho odhad vývoje HDP, statistický úřad a jeho odhad vývoje inflace, ministerstvo práce a jeho údaje o vývoji nezaměstnanosti) nebo
- údaje zpravodajských služeb (vnitropolitická a sociální situace, mezinárodní situace a terorismus, volby a z nich vyplývající možná změna priorit apod.).
Je jasné, že podle fundamentů mohou obchodovat pouze takové subjekty, které se k těmto informacím dostanou a to ještě včas (banky, fondy, významné investiční společnosti apod.). Vliv některých „fundamentů“ je krátkodobý (maximálně v hodinách), jiné jsou dlouhodobější, jejich vliv však může být obtížně interpretován.
I když se makléři snaží zpřístupnit tyto makroekonomické údaje i retailovým obchodníkům (často výběrově pro VIP obchodníky), problémem může být aktuálnost údajů a zejména schopnost drobného spekulanta je správně vyhodnotit (makléř nikdy neposkytuje závazná doporučení).
Touto cestou se retailový obchodník zřejmě ubírat nebude moci.
- Analogie
Pokud jsou „fundamenty“ nedostupné, nabízí se druhá možnost a to hledání shodného ziskového vývoje měnového páru v minulosti. Vychází se přitom z fikce, že konkrétní hodnota kurzu je komplexní informací o situaci na trhu a lze tedy podle ní (respektive jejího dosavadního vývoje) správně predikovat budoucí vývoj kurzu a tedy provést správné opatření/akci – tzv. metoda „price action„.
Snadným, a makléři toho v rámci svých vzdělávacích kurzů bohatě využívají, je analyzovat historický vývoj kurzových hodnot na grafu. Graf sice nedělá nic jiného, než že převádí číselné hodnoty trhu do grafické podoby, nabízí však (jako každá jiná grafická informace) rychlé a snadné „přečtení“. Přitom se vychází z představy, že shodné nebo alespoň podobné sekvence grafu nabízí stejné nebo alespoň podobné výsledky.
Ověření výsledků za delší období (back-testing) a to zejména na základě ukazatelů efektivnosti je samozřejmě nemožné. Posoudit míru odlišnosti současné sekvence grafu od některé v minulosti je velmi obtížné a je jistě silně ovlivněno subjektivním přáním shodu vidět a vírou, že shoda bude i nadále pokračovat, protože do obchodu se musí vstoupit ještě dříve, než sekvence skončí. Pak je velmi jednoduché spočítat tyto „shody“ a na základě jednoho realizovaného a tedy změřeného obchodu jeho výsledky zobecnit na celou metodu, na všechny předchozí podobné sekvence grafu. Odchylka skutečných budoucích výsledků od těch z minulosti vybraných může být ale až smrtelná.
Obchodování z grafu je, jak již bylo naznačeno výše, velmi subjektivní a je tedy extrémně náročné na psychiku. Psychicky náročné je nejen vstoupení do obchodu, ale i pokračování v něm a asi psychicky nejnáročnější je rozhodnutí o okamžiku ukončení obchodu. Obava ze ztráty současného zisku či obava z prohloubení již existující ztráty nerozhodí jen skutečné profesionály.
Jak tedy odstranit nedostatky „price action“ při obchodování z grafu? Prostě je nutné zůstat u zdrojových dat, která lze pomocí matematické statistiky a odladěných algoritmů naprosto přesně vyhodnotit jak z hlediska minulého vývoje (back-testing), tak i naprosto přesně určit budoucí nutná opatření na trhu. Toto nabízí a řešením jsou odladěné robustní „algoritmické obchodní systémy„.
Výhodou obchodování podle algoritmu je zejména odstranění psychické zátěže z obchodování na burze. Program/software naprosto přesně stanoví, co má obchodník udělat. Odpadá tak stresující pocit nejistoty, váhání, zbrklé provádění protichůdných příkazů, předčasné uzavírání ziskových obchodů a zbytečné prodlužování ztrátových obchodů. Je-li zvolená investiční strategie vyhodnocena i podle dalších, nejen ziskových parametrů, může dát odpověď na otázku velikosti nutného vstupního kapitálu i velikosti vlastního obchodu, porovnat výnosnost zvolené metody s jinými investičními produkty.
Obchodování podle algoritmu není zdaleka tak rozšířené jako obchodování podle grafu. Vyžaduje totiž dostatečné tvůrčí myšlení a dostatečnou trpělivost při ladění algoritmů/programů a jejich testování. Bez relativně dobré znalosti excelu, zejména maker je nalezení dostatečně ziskového a dostatečně robustního algoritmu velmi obtížné. Přesto pokládám pouze obchodování podle algoritmu za alespoň trochu nadějné pro zajištění zisku. I když i zde existuje řada omezení a skrytých problémů.
O tom všem bych se chtěl se čtenáři tohoto blogu podělit v dalších článcích.