Tel. (+420) 606 789 953 | office@vyteos.cz

Obchodujete na Forexu?

  • Stresuje vás obchodování?
  • Chcete mít své obchody pod kontrolou?
  • Máte na obchodování málo času a nechcete se učit složité postupy čtení signálů z grafů s nejistým výsledkem?

Obchodujte podle algoritmu!


19) CCI – Commodity channel index

Commodity channel index (CCI) patří mezi oscilátory, tedy metody hledající pro vstup do obchodu mezní hodnoty, kdy se trend bude otáčet, protože na trhu došlo k tzv. překoupení nebo přeprodání. Jde tedy o obdobný ukazatel jako již dříve testovaná např. Bollingerova pásma.   

Přesto, že metoda byla vyvinuta Donaldem Lambertem a použita v roce 1980 pro obchodování komodit, dnes je tato metoda aplikována i na obchodování akcií a měnových párů. Lambert při úvahách nad tímto oscilátorem vycházek z hypotézy, že čím větší je odchylka aktuální ceny od průměrné za minulé období a čím bude menší průměrná hodnota absolutních odchylek, bude pravděpodobnost obratu trendu větší.

Oscilátor, jako ukazatel obratu trendu je tak kalkulován z tzv. typické ceny, jednoduchého klouzavého průměru typické ceny a z průměrné absolutní odchylky typické ceny od klouzavého průměru. Ukazatel označovaný i jako index (nebo poměr, procento), je ještě upraven koeficientem 0,015 zajišťujícím, že přibližně 70 až 80 % hodnot CCI bude mezi hodnotou -100 až +100.

Vzorec, na rozdíl o těch, které jsme již dříve testovali, nemá žádnou proměnnou. Doporučovaný počet období, z nichž je CCI počítán je dvacet. 

Při obchodování měnového páru EURUSD podle metody CCI na dvacetidenním framu bychom po 10 letech dosáhli extrémně vysoké ztráty. Jedné z největších ze všech dosud testovaných metod. Rovněž hloubka propadů je extrémní. Je tedy zřejmé, že metoda CCI nebude pro toto období (počet dnů) vhodná.

Protože metoda nenabízí žádnou proměnnou, kterou by bylo možné testovat s cílem nalezení její optimální hodnoty, pokusíme se prověřit výsledky pro jiný počet dnů (jiný frame). Jako první otestujeme kratší období, 14 dnů.

V případě pouze 14 dnů jsou výsledky skutečně lepší a po 10 letech bychom vykazovali ztrátu jen

-0,0511 (je však třeba brát v úvahu, že obchod je otevřen každý den a „komplexní náklady“ by ve skutečnosti srazily výsledek obchodování do dramatické ztráty).

Zbývá nám ještě otestovat výsledek delšího období, v tomto případě za 26 dnů.

Graf vývoje zisku (nebo snad lépe ztráty) i jeho (její) výše je velmi podobný výsledku při použití 20 období.

Výsledek by neměl být ve skutečnosti překvapením. Uvědomíme-li si, že metoda pracuje se dvěma na sebe navazujícími průměry (průměr typické ceny a průměr absolutních odchylek), dochází ke zpoždění signálu o neuvěřitelných 40 až 52 dnů. V době signálu je tak již skutečný důvod pro vstup do obchodu dávno prošlý. Soubor použitý pro výpočet je možné si stáhnout zde.

Přesto grafy vývoje zisku vykazují pozoruhodná období vzestupu, ale i bohužel období razantního propadu. Pokud by se podařilo pomocí některého fundamentu nebo v součinností s jinou metodou eliminovat období ztráty, zřejmě by se mohlo jednat o zajímavou ziskovou investiční strategii.