Investiční platformy pro obchodování CFD kontraktů nabízí samozřejmě okamžité příkazy ke vstupu na trh a k odchodu z trhu.
Kromě těchto okamžitých příkazů existují i příkazy odložené, které se aktivují až ve chvíli, kdy vývoj kurzu podkladového aktiva dosáhne nastavené hodnoty. V lekci 12) Bollingerova pásma, část II – target_profit jsme testovali použitelnost příkazu TARGET PROFIT, který ukončí obchod ve chvíli dosažení nastaveného zisku. Jde tedy o vývoj kurzu ve směru investičního očekávání a má zabránit případnému návratu kurzu k otevírací hodnotě.
Analogicky k tomuto příkazu existuje obrácený příkaz STOP LOSS, demonstrovaný v lekci 17) „Brzdový pedál“: stop-loss a limitní ztráta, který se používá pro vymezení maximální hodnoty ztráty. Jde tedy o vývoj kurzu proti investičnímu očekávání a má zabránit případné extrémní ztrátě.
Oba příkazy TARGET PROFIT i STOP LOSS se používají k ukončení již otevřených obchodů.
Investiční platformy nabízí ještě možnost odloženého vstupu na trh, tzn. že k otevření obchodu dojde pouze za situace, kdy kurz podkladového aktiva dosáhne stanovené hodnoty. Těmito příkazy jsou BUY LIMIT pro případné budoucí otevření dlouhé pozice a SELL LIMIT pro případné budoucí otevření krátké pozice. Logikou těchto příkazů je vstoupit do obchodu při dosažení krátkodobého maxima, resp. minima a spekulovat na návrat kurzu zpět k hodnotě kurzu aktuální při zadávání vlastního příkazu.
Hypotéza, při které bychom mohli využít nabízené příkazy odloženého vstupu na trh by mohla znít – „Vstoupíme-li do obchodu pod současnou hodnotou kurzu při spekulaci na vzestup kurzu, měli bychom dosáhnout vyššího zisku, analogicky při vstupu do obchodu nad současnou hodnotou kurzu při spekulaci na pokles kurzu“.
Ihned po vyslovení této hypotézy je ale jasné, že rozhodující parametr, kterým je pokles/nárůst, z něhož bude plánovaná otevírací hodnota stanovena, je velmi spekulativní. Může se stát, že rozdíl mezi současnou hodnotou kurzu a požadovanou otevírací hodnotou bude tak veliký, že k otevření vůbec nedojde, nebo naopak bude k aktuální hodnotě tak blízko, že se sice otevře téměř každý obchod, ale s výsledkem, jako kdybychom do obchodu vstoupili okamžitě.
Modelováním budeme schopni ověřit hypotézu a možná najdeme i hodnotu proměnné (tedy diference mezi současnou hodnotou kurzu a otevírací hodnotou), která umožní obchodování se ziskem.
Naše úvaha o výši odchylky bude v první fázi vycházet z předpokladu, že by touto hodnotou měla být maximální odchylka od hodnoty CLOSE směrem k MIN a MAX hodnotě druhého dne, a to za několik dnů, v našem případě za 5 dnů (soubor možno stáhnout zde).
Výsledná hodnota zisku se zohledněním „komplexních nákladů“ (stejně jako u dalších grafů) je více než špatná. Nabízí se samozřejmě argument, že maximální odchylka za několik dnů nemusí být optimální pro stanovení hodnoty budoucího vstupu do obchodu (SELL LIMIT – BUY LIMIT). Nabízí se řešení v úpravě této hodnoty nějakým koeficientem, který může být modelován s cílem nalezení lepšího výsledku.
Výsledek (s násobitelem 1,9 – tedy rozdíl větší než maximální odchylka téměř dvakrát) je již ziskový (0,0805). Zisku je však dosaženo až v posledních letech a víceméně jen několika ziskovými obchody (celkový počet obchodů je 34 za 10 let, tedy ani ne čtyři za rok). Metoda je tedy extrémně nestabilní a po dlouhou dobu několika let v mírné ztrátě, což se může kdykoliv v budoucnosti zopakovat.
Při takto vysokém koeficientu je zřejmé, že malé diference nepřináší žádný pozitivní výsledek. Mohli bychom tedy model doplnit o podmínku minimální odchylky, při které se nebude ani hodnota SELL LIMIT/BUY LIMIT v obchodní platformě nastavovat.
Výsledek při eliminaci nízkých odchylek je tento:
Výsledná hodnota zisku po deseti letech je 0,1539 při násobiteli maximální odchylky 0,7 a při eliminaci definice hodnoty SELL LIMIT/BUY LIMIT při odchylce menší než 0,0100.
Přesto ani tato investiční strategie evidentně nesplňuje požadavky na obchodovatelnou metodu – od poloviny roku 2011 až do konce roku 2018 je přírůstek zisku minimální, je-li vůbec nějaký. I zde o výsledku rozhodlo několik úspěšných obchodů okolo poloviny roku 2011.
Podíváme-li se na frekvenci otevíraných obchodů, zjistíme, že jejich počet každý rok klesá. Období i několika týdnů bez obchodu není ke konci sledovaného desetiletého období žádná vzácnost. Plně to potvrzuje poznatek z lekce 21) Volatilita, že průměrná volatilita v čase dramaticky klesá.
Určitým řešením by mohlo být stanovení jakési hypotetické hodnoty odchylky získané z regresní analýzy, tedy z regresní funkce y = a + bx, kde (b) je směrnice přímky a (a) je bod, ve kterém regresní přímka protne osu (y).
Protože odchylky směrem k MIN mohou být jiné než směrem k MAX, vypočteme pro každou z nich samostatnou regresní funkci a získáme tak teoretickou hodnotu.
Použijeme-li pouze vypočtené hodnoty, získáme dost nepříjemný výsledek: ztráta -0,8410 (koeficient 1,00).
Pokusíme-li se však regresní analýzou vypočtenou hodnotu upravit vhodným koeficientem, získáme mnohem lepší výsledek.
V tomto případě (koeficient 1,55) je již výsledek podstatně lepší – zisk 0,2050 a i průběh grafu vývoje zisku dává šanci na trvalý zisk do budoucna.
Jak první metoda, pracující s maximální hodnotou odchylky, tak i druhá pracující s aktuální hodnotou, preferují v podstatě několikadenní extrémní hodnoty nebo denně extrémně fluktuující hodnoty. Řešením by mohla být modifikace cestou průměrné hodnoty.
Při hledání hodnoty SELL LIMIT/BYU LIMIT jako rozdílu mezi průměrnou hodnotou odchylky a hodnotou vypočtenou pomocí regresní funkce upravenou vhodným koeficientem (1,7) lze dosáhnout nejlepších hodnot – zisk 0,3125. Rovněž vývoj zisku je velmi uspokojivý, i když i u této metody existují až několikaletá období jeho stagnace.