Tel. (+420) 606 789 953 | office@vyteos.cz

Obchodujete na Forexu?

  • Stresuje vás obchodování?
  • Chcete mít své obchody pod kontrolou?
  • Máte na obchodování málo času a nechcete se učit složité postupy čtení signálů z grafů s nejistým výsledkem?

Obchodujte podle algoritmu!


25) Velikost vstupního kapitálu a velikost obchodu

Jak už jsme naznačili v předchozí lekci je drawdown jedním ze základních, možno říci nejvýznamnějších parametrů, které musíme u každého obchodního systému sledovat. Má zásadní vliv na stanovení velikosti vstupního kapitálu (a tedy určitého „polštáře“, který je schopen přenést obchodníka přes nepříznivý vývoj až do opět ziskových období), stejně jako na stanovení velikosti obchodu. Bez znalosti těchto parametrů získaných na základě dlouhodobé analýzy historických hodnot měnového páru je obchodování jednoznačně psychicky nesmírně náročný hazard. 

Poprvé jsme se s otázkou velikosti obchodu setkali v kapitole 23) Pouze zisk, kde stanovení velikosti obchodu v optimální velikosti mělo zajistit návrat ze ztrát opět na ziskovou trajektorii. To bylo aplikovatelné pouze v této jediné obchodní strategii, kde jsme pracovali s fikcí neomezeného vstupního kapitálu (vstupní kapitál = ∞).

V reálné praxi však bude situace právě opačná. Budeme znát velmi dobře velikost svého vstupního kapitálu – často velmi omezenou dle našich finančních možností – a budeme potřebovat znát, jak velký obchod budeme moci otevřít v případě, že metoda bude signalizovat okamžik vstupu do obchodu.

Pokusme se nyní na některé ze ziskových strategií prověřit vliv velikosti obchodu na celkový zisk. Ziskových strategií jsme zatím mnoho neobjevili. Pomůžeme-li si hodnotící tabulkou z lekce 20) Průběžné hodnocení, zjistíme, že by touto metodou mohla být metoda Bollingerových pásem popsaná v kapitole 12) Bollingerova pásma, část II, target_profit

Pro přiblížení si ukažme grafický průběh zisku:

A obdobně i propady (drawdowns): 

I když průběh grafu ukazuje na jasnou růstovou trajektorii, i zde existují propady (drawdowns), i když nejsou tak dramatické jako při metodě „Pouze zisk“ pracující s neomezeným vstupním kapitálem. V našem případě je velikost vstupního kapitálu 1 lot, tedy USD 1.000 a zisk po 10 letech je na úrovni USD 1.783, tzn. přírůstek ekvity cca 7,8 % p.a. (zdrojový soubor možno stáhnout zde). 

Otázka samozřejmě zní, zda velikost vstupního kapitálu (USD 1.000) je dostatečná pro „projetí“ všech propadů a zda při optimální velikosti vstupního kapitálu nebo velikosti obchodu by nemohlo být dosaženo vyššího zisku.

První, co musíme zjistit, je drawdown. Ten představuje za 10 let v analyzované metodě  -0,0293, tedy USD -293. Při respektování hlediska rozumné opatrnosti (nikde není zaručeno, že kdykoliv v budoucnosti nemůže dosáhnout propad vyšší hodnoty) zvýšíme tuto hodnotu dvojnásobně a získáme tak -0,0486, tedy USD -486. A tuto hodnotu můžeme tedy pokládat za minimální hodnotu vstupního kapitálu, pod níž bychom se (alespoň teoreticky) neměli nikdy dostat, tedy do situace známe jako „margin call“.

Je jasné, že při velikosti obchodu 1 lot (USD 1.000) by nám stačil vstupní kapitál pouze USD 486, nebo obráceně, při vstupním kapitálu 1 lot bychom mohli vstupovat do obchodu s velikostí obchodu 2,05. Zůstaneme-li u hodnoty velikosti obchodu 2, získáme na konci deseti let zisk ve výši USD 3.566. Porovnáme-li tuto hodnotu s velikostí vstupního kapitálu, získáme průměrný roční zisk ve výši 25,6 % p.a.

Matematicky lze pak vyjádřit výpočet velikosti vstupního kapitálu takto:

A analogicky lze matematicky vyjádřit i výpočet velikosti obchodu: 

Znalost vztahu mezi velikostí vloženého kapitálu a velikostí obchodu nám dává možnost měnit velikost obchodu podle změny vloženého kapitálu. Nebo podle vloženého kapitálu + profitu z obchodování, pokud obchodováním získaný profit nevybereme, ale ponecháme ho jako jakýsi dodatečný vstupní kapitál.

Jestliže profit získaný obchodováním ponecháme na účtu, získáme možnost zvyšovat postupně velikost obchodu a tím dále akcelerovat tvorbu profitu. Výsledek obchodování pak bude výrazně lepší.

Při fixní velikosti obchodu 1 lot získáme po deseti letech profit 0,1783, tj. USD 1.783. Budeme-li však průběžně testovat velikost obchodu s disponibilními prostředky na účtu, budeme moci velikost obchodu postupně zvyšovat a dosáhneme profitu 0,6596, tedy USD 6.596, což představuje zhodnocení vstupního kapitálu USD 1.000 o 55,9 % p.a.

Je jasné, že ke konci desetiletého období díky větší velikosti obchodu bude vyšší jak profit z jednoho obchodu, tak i velikost propadu (drawdown), v tomto konkrétním případě -0,1827, tedy USD -1.827. Díky většímu objemu disponibilního kapitálu na účtu to však nebude dělat problém. Následující graf nám ukáže, že v žádném okamžiku nedošlo k propadu pod disponibilní kapitál.