Základní, výchozí hypotéza, na které jsou postaveny všechny investiční strategie popisované v jednotlivých lekcích naší Školy forexu, pracuje s předpokladem, že po deseti letech, na kterých je metoda testována, bude v dalším, jedenáctém roce (a zřejmě i dalších letech) probíhat podobný vývoj jako za předchozích 10 let. Je-li tedy metoda zisková, s akceptovatelným průběhem zisku (vysoká míra korelace času a zisku), bude zisková i v roce následujícím, maximálně se bude lišit na úrovni 10 % hodnot z předchozích deseti let.
Protože již uplynul rok od nalezení optimálních parametrů za léta 2009 až 2018, můžeme na skutečných datech z následujícího roku 2019 ověřit, zda tento předpoklad platí.
Pro naši dnešní analýzu použijeme opět v podstatě jedinou ziskovou metodu – tedy Bollingerova pásma s testovanou hodnotou násobitele směrodatné odchylky pro vstup do obchodu a hodnotou násobitele směrodatné odchylky pro vystoupení z obchodu na měnovém páru EURUSD. Podrobněji k této metodě viz lekce 11) Bollingerova pásma, část I a lekce 12) Bollingerova pásma, část II – target_profit (propočtový soubor možno stáhnout zde).
Pro připomenutí uvádíme graf vývoje zisku od ledna 2009 do prosince 2018:
Vývoj zisku za 10 testovaných let je velmi příznivý, index korelace 0,9820, drawdown -0,0293. Jen obtížně bychom našli metodu s ještě lepšími výsledky (včetně srovnání s dalšími měnovými páry rozebraném v lekci 27) Universálnost metod).
Problém je, že těchto impozantních výsledků by bylo dosaženo, pokud bychom znali optimální parametry: počet dnů 7, násobitel směrodatné odchylky pro vstup 2,2 a násobitel směrodatné odchylky pro výstup (target-profit) 0,6 již na počátku desetiletého období, tj. někdy okolo ledna 2009. V té době jsme ale tyto parametry neznali. Známe je dnes při hledání optimálních výsledků (maximální zisk ke konci období) a je tedy jasné, že výsledné parametry respektují ty historické údaje, z nichž jsou počítány. Otázkou je, zda parametry známé v prosinci 2018 zajistí zisk i v roce 2019. Nemění-li se podmínky trhu v čase, mělo by to platit, ale podmínky se mohou, a také zřejmě mění.
Prodloužíme-li tedy řady vstupních údajů CLOSE, MIN a MAX až do prosince 2019, tedy přidáme-li další, tentokrát „skutečné“ dny po dnech, které sloužili k výpočtu, získáme tyto výsledky.
Již na první pohled je jasné, že rok 2019 nepředstavoval žádné výrazné zvýšení zisku. Ve skutečnosti se zisk k 31.12. 2018 (0,1789) zvýšil ke 31.12.2019 (0,1794) jen o pouhých 0,0005, tedy USD 5. Nedošlo tedy k žádnému dramatickému zhoršení výsledků, drawdown zůstal na hodnotě -0,0293 a index korelace jen mírně oslabil na hodnotu 0,9766. Avšak to podstatné, tedy přírůstek zisku je naprosto zanedbatelný.
Stagnace zisku nám pak umožňuje zaměřit se ještě na jeden ukazatel, který je pro hodnocení jednotlivých investičních strategií velmi důležitý, a to počet dnů stagnace, tedy počet dnů ztráty od posledního maximálního zisku. Jestliže nejdelší počet dnů stagnace v období od roku 2009 do roku 2018 byl 156 dnů, ke konci roku 2019 je to již 417 dnů. I když jde pouze o stagnaci ve vývoji zisku a drawdown zůstal nezměněn, je otázkou, jak dlouho ještě bude tato stagnace trvat, než se opět dosáhne nového maximálního zisku. Již ke konci roku 2019 to znamenalo téměř dva roky stagnace.
Back-testování používané z krátkodobých datových řad je v našem případě nahrazeno hledáním optimálních parametrů za 10 minulých let a vracet se někam ještě dál do minulosti se zdá být nedůležité. Skutečnost, že máme potřebné údaje již od roku 2005 nám však nabízí možnost otestovat metodu i zpět. Výsledek je překvapující:
Z grafu je zřejmé, že k postupnému poklesu zisku (ztrátové obchody) docházelo již od 11.10.2006, naprosto bezprecedentní propad byl zaznamenám v době od 12.12.2008 do 17.12.2008, kdy ztráta z těchto obchodů dosáhla hodnoty -0,1022. Tím, že metoda Bollingerových pásem byla vyvíjena a testována na datech až od počátku roku 2009, se tento propad neobjevil.
Významnou změnu zaznamenal i drawdown, jeho maximální hodnota je nyní -0,1972. Jde o hodnotu více než 6x větší než drawdown z let 2009 až 2018/2019 a je tedy na zvážení, zda bezpečnostní pojistka ve výši dvojnásobku drawdownu (viz lekce 25) Velikost vstupního kapitálu a velikost obchodu) je dostatečná.
Algoritmus Bollingerových pásem a optimalizace výsledků pomocí proměnných nám umožňuje provést jejich přepočet na bázi dat za roky 2005 až 2014 a ověřit si tak, jak by metoda byla skutečně zisková v letech 2015 až 2019.
Výsledky nejsou nijak potěšující. I při přepočtu hodnot násobitelů směrodatné odchylky se násobitel pro vstup jen mírně změnil (na hodnotu 2,0 – jak ostatně John Bollinger doporučuje), násobitel pro výstup z obchodu se nezměnil vůbec:
Zbývá nám již jen graf za období 2015 – 2019. Výsledek obchodování na konci období, tedy po pěti letech skutečného obchodování, je pouze ztráta -0,0241. Po počátečním růstu zisku do července 2015 pak již následuje jen propad a stagnace.
Závěr:
Nu, co dodat na závěr? Ani tak úspěšná metoda založená na Bollingerových pásmech nedává záruku úspěšného obchodování v dalších letech. Navíc se ukázalo, že metoda Bollingerových pásem v případě měnového páru EURUSD je úspěšná jen v určitém období. Mimo toto období jsou výsledky slabší až velmi špatné a obchodování podle této metody je nutno pokládat za velmi rizikové.
Čím je to způsobeno? Důvodem je především hledání optimální hodnoty některého z klíčových parametrů, v tomto případě buď počtu dnů nebo násobitele směrodatné odchylky. Nalezení optimálních hodnot parametrů sice přinese nejlepší výsledné hodnoty, vždy však jde o výsledné hodnoty vypočtené ex-post z minulých dat. Nejde tedy o spolehlivé hodnoty ex-ante a míra odchylky je dáno pouze mírou odchylky budoucích tržních podmínek od těch v minulosti.