Tel. (+420) 606 789 953 | office@vyteos.cz

Obchodujete na Forexu?

  • Stresuje vás obchodování?
  • Chcete mít své obchody pod kontrolou?
  • Máte na obchodování málo času a nechcete se učit složité postupy čtení signálů z grafů s nejistým výsledkem?

Obchodujte podle algoritmu!


18) W%R (Williams Percentage Range)

V jedné z dřívějších lekcí (konkrétně v lekci 11) jsme se zabývali metodou, kterou vyvinul John Bollinger (Bollingerova pásma). Dnes bychom se podívali na použitelnost metody vyvinuté jiným amerických komoditním obchodníkem – Larry R. Williamsem.

Zdroj: lhttp://williamspercentr.com/the-original-percent-r

Larry R. Williams (*1942) absolvoval střední školu ve městě Billings a dále školu žurnalistiky na Univesity of Oregon. Je autorem 11 publikací, většinou zabývajících se akciovými a komoditními obchody. Kromě řady jiných matematických indikátorů je autorem tzv. Williams%R (Williams Percentage Range), vyvinutém již v roce 1966.

Není jasné, zda s W%R nebo jinými metodami se mu podařilo v roce 1987 vyhrát Světový pohár v obchodování futures, kdy za 12 měsíců zvýšil svůj vklad $10.000 na $1.100.000 (nárůst o 11.300 %)!

Williams %R, nebo pouze %R je oscilátor technické analýzy ukazující aktuální uzavírací cenu ve vztahu k nejvyšší hodnotě za n dní a k nejnižší hodnotě za n dní. Vypočte se podle vzorce:

kde

HHVn – nejvyšší dosažená cena za posledních n období 

LLVn – nejnižší dosažená cena za posledních n období 

C – aktuální hodnota uzavírací ceny 

Hypotéza 7 by pak mohla znít: „Přiblíží-li se hodnota CLOSE měnového páru maximu nebo minimu za sledované období, dojde k obratu trendu“ a je to tedy signál pro příslušný vstup na trh. Svým pojetím jde o hypotézu blízkou hypotéze 1. Ale ani v metodě W%R není výstup z obchodu řešen. 

Oscilátor je v negativním měřítku, od -100 (nejnižší) do 0 (nejvyšší).  Hodnota -100 znamená, že uzavírací hodnota dne je nejnižší za minulých n dnů, hodnota 0 pak znamená, že dnešní uzavírací hodnota je nejvyšší za posledních n dnů. Někdy je %R upraven přidáním hodnoty 100, čímž se hodnoty oscilátoru dostanou do pozitivních hodnot (0 až 100). Není jasné, zda ke změně původní hodnoty násobitele +100 na -100 došlo omylem, či záměrně. Na investiční rozhodnutí tyto různé hodnoty nemají vliv, vždy je ale nutno vzorec pochopit.

Teorie doporučuje pro parametr „n“ (dnů) jako optimální hodnotu 14 a do obchodu vstupovat, pokud hodnota W%R je nižší než -80 a vyšší než -20, resp. vyšší než 80 a nižší než 20 (podle toho, zda je ukazatel v negativní nebo pozitivní pozici).

Ověřme tedy nyní jakého výsledku bude dosaženo při těchto doporučovaných hodnotách:

Výsledná hodnota po 10 letech na měnovém páru EURUSD je sice mírně zisková (0,1209), ale po celou dobu předchozích devíti let se pohybuje ve ztrátě, a to velmi výrazné. O tom, jaký výsledek bychom dostali při zohlednění „komplexních nákladů“, lépe ani neuvažovat. Zdrojový soubor možno stáhnout zde.

První, co bychom pro optimalizaci metody mohli udělat, je otestovat hraniční pásma 80-20.

Analýza dost nečekaně ukázala, že nejlepšího výsledku by bylo dosaženo, pokud by existovala v podstatě jedna hranice, a to -50, tedy víceméně žádná pásma. Ale i tento výrazně lepší výsledek (0,3817) není schopen uhradit „komplexní náklady“, protože i v této metodě je obchodováno každý den. Rovněž dramatické propady v průběhu desetiletého obchodování odsouvají tuto metodu v tomto stavu do metod neobchodovatelných.

Podíváme-li se na nejztrátovější obchody za 10 let, zjistíme, že v případě BUY obchodů dosáhl nejztrátovější obchod hodnoty -0,1250 a v případě SELL obchodů to bylo -0,0858. Pokud bychom dokázali tyto ztrátové obchody ukončit dříve, zřejmě bychom dosáhli lepších výsledků. Použijeme tedy opět algoritmus pro optimalizaci limitní ztráty.

S limitní ztrátou ve výši -0,0100 je výsledek obchodování po 10 letech opět výrazně lepší – profit 0,4825. Nejztrátovější obchody mají v tomto případě hodnotu -0,0299, resp. -0,0475.

Abychom využili všech možností pro optimalizaci výsledku, provedeme ještě propočet pro počet období za 9 a za 26 dnů.

Pro devítidenní období je opět nejlepších hodnot zisku ke konci sledovaného desetiletého období dosaženo při stanovení pásem na úrovni 50-50 a při limitní ztrátě -0,0145. Nicméně výsledek je výrazně horší než v případě 14tidenního období.

Zbývá nám tedy ještě ověřit 26tidenní období.

Pro toto období platí optimální hranice pásem 55-45 a limitní ztráta -0,0160. I zde je však výsledek horší než v případě 14tidenního období.

Závěr:

Výsledky testování prokázaly, že nejlepších výsledků je dosahováno ve 14tidenním období, z něhož je počítána maximální a minimální hodnota uzavíracích denních hodnot. Nicméně ani vstup do obchodu podle této varianty metody W%R nedává záruku dobrých výsledků, zvláště uvědomíme-li si, že skutečné hodnoty profitu díky „komplexním nákladům“ budou na úrovni výrazné ztráty.

Obchodovat tedy podle metody W%R nelze v žádném případě doporučit. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že metoda W%R byla Larry S. Williamsem vyvinuta pro obchodování na akciových a komoditních trzích a je jasné, že akcie a komodity se chovají jinak než měnové páry. Snad možná u obchodování tzv. komoditních měn, jako např. CAD by bylo dosaženo lepších hodnot. V každém případě ale celkový výsledek dramaticky negativně ovlivňuje dlouhodobé otevření obchodu, což v případě akcií a komodit nedělá problém. Tam kromě vstupních a výstupních nákladů žádné náklady za rolování do dalšího dne (overnight costs) neexistují a zřejmě by bylo možné určitého reálného zisku dosáhnout.