V 11. lekci naší školy forexu jsme prověřili využitelnost metody Bollingerových pásem s ne příliš pozitivním výsledkem. Získané hodnoty v průběhu i v konečném profitu po deseti letech nedosahují ani úrovně té nejjednodušší metody fixní limity – viz hypotéza 1 (lekce 8). Lze se reálně domnívat, že při započtení komplexních nákladů by se výsledky dále výrazně zhoršily a je otázka, zda by se vůbec pohybovaly nad nulou.
Posledním, a přitom se zásadním vlivem, zůstává stanovení okamžiku vystoupení z obchodu. Dosavadní dvě varianty (i) proražení opačné křivky a (ii) ukončení obchodu druhý den nepřinesly žádný pozitivní výsledek. Oba důvody jsou snadno identifikovatelné.
V prvním případě představu, že kurz se pohybuje od extrému do extrému, od maxima do minima a zpět nepotvrzuje ani prosté pozorování grafu vývoje kurzu. Většinou se s většími i menšími odchylkami pohybuje v dlouhodobém vzestupném nebo sestupném trendu. V desetiletém sledovaném období např. kurz EURUSD od hodnoty 1,3579 dne 5. ledna 2009 rostl a to tak, že svého dlouhodobého maxima 1,5134 dosáhl 25. listopadu 2009. Od tohoto dne pak postupně klesal až k hodnotě 1,0390 dne 20. prosince 2016 (ztráta 31,35 %!), aby opět vystoupal na hodnotu 1,1401 dne 4. ledna 2019.
Ve druhém případě ukončení obchodu na hodnotě CLOSE dalšího dne nevyužívá možnosti ukončit obchod blíže maximální (BUY) nebo minimální hodnotě (SELL).
Jestliže Bollingerova pásma pracují s parametrem směrodatné odchylky a pro optimalizaci okamžiku vstupu do obchodu rozhoduje násobitel směrodatné odchylky, mohli bychom ověřit, zda stejný parametr by nemohl být využit i pro stanovení okamžiku vystoupení z obchodu.
Obchodní platforma nabízí možnost nastavit dopředu hodnotu kurzu, při které dojde k ukončení obchodu s předem definovanou výší zisku – target_profit (TP).
Samozřejmě pokud se hodnota TP stanoví příliš vysoko při obchodu BUY nebo příliš nízko při obchodu SELL, k proražení nastavené hodnoty TP nedojde. Uzavírací hodnota CLOSE níže (obchod BUY) nebo výše (obchod SELL) než otevírací hodnota ukončí obchod pouze ztrátou.
Modelováním můžeme získat optimální hodnotu násobitele směrodatné odchylky pro stanovení hodnoty TP, při které je dosahováno nejlepších výsledků.
Soubor pracující se dvěma proměnnými (násobitel směrodatné odchylky pro určení otevírací hodnoty a násobitel směrodatné odchylky pro uzavírací hodnoty) lze stáhnout zde.
Model pracuje se směrodatnou odchylkou za 5 až 40 dnů a nejlepších výsledků bylo dosaženo při sedmidenním průměru a směrodatné odchylce upravené násobitelem 1,2 pro vstup a 0,6 pro výstup z trhu.
Výsledek vypadá velmi povzbudivě, je však třeba ho ještě objektivizovat o hodnotu „komplexních nákladů“. Jejich vliv je opět výrazně negativní a ke konci desetiletého testovaného období se zpočátku velmi ziskový vývoj stane ztrátovým.
Modelování, kterým jsme tuto lekci začínali, nepočítalo s komplexními náklady. Jistě by nebylo od věci prověřit ještě jednou optimální hodnoty násobitelů směrodatné odchylky v modelu, který by již od počátku zohledňoval komplexní náklady.
Novou optimalizací proměnných získáme tyto výsledky:
Testování investiční strategie založené na Bollingerových pásmech zpočátku nevykazovalo žádné výrazně pozitivní výsledky, které by opravňovali k potvrzení obecně prezentovaného hodnocení.
Úprava a doplnění algoritmu o další proměnné prokázaly, že skutečně při vhodném zvolení okamžiku ukončení obchodu a to rovněž násobitelem směrodatné odchylky lze získat investiční strategii vykazující již trvalý a dlouhodobý postupný nárůst zisku.
Základní poznatkem je potvrzení téze, že na úspěšnost obchodování má rozhodující vliv správné stanovení okamžiku ukončení obchodu, často v součinnosti se správně nastaveným okamžikem otevření obchodu.