V předchozím příspěvku jsme ověřovali hypotézu 3, která byla založena na skutečnosti, že pravděpodobnost pokračování trendu je sice velmi blízká padesátiprocentní, ve skutečnosti se ale u jednotlivých trendu různí. Pokud bude naše obchodní rozhodnutí toto respektovat, měli bychom dosahovat zisku.
Ověřování obchodní metody je z důvodu jednoduchosti provedeno s jednotnými hodnotami při otevření obchodu a při ukončení obchodu, bez ohledu zda jde o nákup nebo prodej. V podstatě tak jde o jakousi virtuální, průměrnou hodnotu kurzu. Ve skutečnosti ale existuje rozdíl mezi hodnotou kurzu při nákupu a prodeji (spread). Vždy se liší nabídková a poptávková cena. Pokud by investor provedl v jeden okamžik nákup i prodej, inkasoval by ztrátu. Se spreadem je nutné počítat jak při otevření obchodu, tak při jeho ukončení.
„Překlopení“ je dalším nákladem, o kterém se příliš nemluví, protože řada obchodníků obchoduje tzv. intradenně. To znamená, že k otevření i uzavření obchodu dojde během jen několika minut nebo hodin (minutový nebo hodinový frame), v každém případě v průběhu jednoho dne. Ti obchodníci, jejichž obchod není do konce obchodního dne uzavřen a přechází otevřený do dalšího dne, musí počítat s nákladem za překlopení obchodu do dalšího dne.
Dalšími náklady může být provize (commission), která ale není požadována všemi makléři, swap jako rozdíl úrokových sazeb, případně další náklady.
Když jsem začínal obchodovat, bylo mi divné, že výsledky podle brokera jsou vždy horší, než podle mého modelu a to i za situace, že jsem do modelu zapracoval spread jak při otevření obchodu, tak při jeho uzavření. Dlouhé řady realizovaných obchodů mi umožnily stanovit proměnnou, která srovná skutečné výsledné hodnoty podle brokera s hodnotami mého modelu a představuje tedy komplexní, dlouhodobý náklad na obchodování. V případě měnového páru EURUSD činí hodnota tohoto korektivu 0,00049 na jeden lot.
Graf vývoje zisku bez zohlednění této korekční hodnoty je velmi optimistický:
Přes občasné mírné propady (ztrátové obchody) objem zisku dlouhodobě roste a po deseti letech obchodování by se měla hodnota vstupního kapitálu zvýšit osmkrát! A to získaný profit není reinvestován!
Při zahrnutí korekční hodnoty „externích nákladů“ spojených s obchodováním získáme ale úplně jiné výsledky – viz tento graf:
Výsledky obchodování podle investiční strategie založené na pravděpodobnosti pokračování trendu při zohlednění nákladů, tedy skutečné výsledky dle brokera, vykazují ke konci desetiletého období extrémní ztrátu (téměř ve výši pětinásobku vstupního kapitálu). To je dáno tím, že vývoj zisku dle prvního grafu je v období od poloviny roku 2015 do konce roku 2018 neměnný, tedy stagnující, a jediné co s každým nových obchodem roste, jsou pouze náklady. Proto také celkový skutečný vývoj profitu vykazuje postupně prohlubující se ztrátu.
Jedním z největších nebezpečí obchodníka je obchodovat podle nedostatečně otestované metody. Problémem je ale samozřejmě faktor času. Každá metoda je v určitém časovém úseku zisková. I právě testovaná metoda dle hypotézy 3 a to i se započteným „komplexních nákladů“ je v krátkých časových úsecích během deseti let zisková. Na druhou stranu zjistit po deseti letech, že testovaná metoda je dlouhodobě ztrátová a bude se muset začít testovat jiná metoda, není příliš povzbudivé. Řešením je pouze zahrnout do algoritmu veškeré „komplexní náklady“ a případně ještě nějaký „rizikový parametr“ simulující případný nový náklad nebo nestandardní ztrátový obchod.